Bebek Dostu
07 Mart 2022

Sevgili Anne ve Baba;


          Konu bebeklerimiz olduğunda onlara verebileceğimiz en güzel şey “ sevgi , sıcaklık ,güvenlik ve  anne sütü” dür. İlk 6 ay sadece anne sütü verilerek emzirmenin, uygun ek gıdalarla beraber en az 2 yaşına kadar sürdürülmesi bebeğimize yapabileceğimiz en iyi ve doğru yatırımınızdır.

NEDEN ANNE SÜTÜ? 

 

 • Anne sütü ile beslenme her bebeğin en doğal hakkıdır. Yeni doğan bebeğiniz için en değerli besin; anne sütüdür.Sağlıklı her anne bebeği için yeterli süt üretebilir ve her annenin sütü kendi bebeği için en uygun bileşimdedir.
 • Bebeğinizi doğumdan sonraki ilk yarım/bir saat içinde mutlaka emziriniz.
 • Bebeğiniz her istediğinde, her arandığında geceleri de dahil olmak üzere sık sık emzirin. Daha çok emzirme, daha çok uyarı, daha çok süt yapımını sağlar. Bebeğiniz ne kadar çok emerse, annede o kadar çok süt üretimi sağlanmış olur.Doğumdan hemen sonra başlatılan emzirmenin en önemli yararlarından birisi anne sütünün bebeğe kazandıracağı bağışıklığın sağladığı korumadır.
 • Doğumdan sonraki ilk günlerde(5-10 gün) salgılanan sütün rengi ve görüntüsü anneden anneye değişebilir. Genelde koyu sarı renkteki ağız sütü-ilk süt (Kolostrum) çok besleyicidir ve bebeğin hastalıklardan korunması için son derece önemlidir. Kolostrumun içeriğinde bebeği hastalıklara karşı koruyan immunglobulinlerin yanı sıra hücre büyümesini hızlandıran büyüme faktörleri ve hormonlar vardır.
 • Kolostrum yani ağız sütünün miktarı az olmasına karşın ilk günlerde bebeğin beslenmesi ve bağırsaklarının iyi çalışması açısından yeterlidir.
 • Bazı annelerde doğumdan hemen sonra bu ilk süt çok az miktarda ya da hiç salgılanmayabilir. Bu durumda bebek hiç zarar görmez endişelenmeyiniz. Bebek kendi depolarını kullanarak enerji ihtiyacını karşılayabilir.Önemli olan doğumdan hemen sonra ilk yarım/bir saat içinde emzirmenin başlatılması ve sık sık emzirmenin gerçekleştirilmesidir. Bazı yeni doğanlar çok uyur ve yeterince sık emmek istemeyebilirler. 3-4 saat sonunda bebek uyanmamışsa mutlaka uyandırılmalı ve bu ilk sütü mümkün olduğunca fazla alması sağlanmalıdır.

ANNE SÜTÜNÜN MUCİZE İÇERİĞİ İLE BEBEĞE VE ANNEYE FAYDALARI

 

 1. Anne sütü daima hazırdır, ekonomiktir, özel harcama gerektirmez.
 2. Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur.
 3. Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilir. Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir hatta emzirmenin başlangıcındaki sütle emzirmenin sonuna doğru olan sütün içeriği, gündüz üretilen sütle gece üretilin sütün içeriği bile farklılık gösterir.
 4. Organ ve sistemlerin gelişmesini sağlayan büyüme faktörleri içerir, bebeğin daha hızlı ve sağlıklı gelişmesini sağlar.
 5. Anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya ek besine ya da vitamine gereksinimi yoktur.
 6. Anne sütü ile beslenen bebekler başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmazlar karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.
 7. Sindirimi kolaydır.
 8. Bebeğin çene ve diş gelişimi, vücut ve ruh sağlığı çok daha iyidir.
 9. Anne sütü alan bebekler almayanlara göre daha zekidir.
 10. Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir. Bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır, bebekte güven duygusunun gelişmesini sağlar.
 11. Emzirilen bebekler anne sütünün sakinleştirici etkisi ile daha az ağlarlar.
 12. Anne sütü alan bebeklerde kansızlık daha az olur.
 13. Anne sütü ile beslenme çocuğu obesite’ye (şişmanlık) karşı koruyucu faktörlerden biridir.
 14. İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek hastalıkların olasılığını azaltır.(Şeker hastalığı, astım, kanser gibi)
 15. Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir lohusalık kolaylaşır, anemi görülmez.
 16. Memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz kanal tıkanıklığı gibi sorunlar yaşanmaz.
 17. Doğum sonu kilo vermek çok daha kolaylaşır.
 18. Annelik duygularının gelişmesine yardımcı olur.
 19. Emzirme hormonları anneyi gevşetir daha çabuk uykuya dalmasını sağlar, anneyi dinlendirir.
 20. Kemik erimesine karşı korur.

***T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları ” Programı kapsamında hastanemize “BEBEK DOSTU HASTANE”  ünvanı verilmiştir. Bebek dostu olan hastanemizde, Anne sütü ve emzirme danışmanlarımıza daha detaylı bilgi ya da yardım almak için her zaman başvurabilirsiniz.