Anne Sütü ve Emzirme Politikası
08 Mart 2022


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
ÇORLU İLÇE DEVLET HASTANESİ
EMZİRME POLİTİKASI
 1. Hastanemizde uluslararası mama kodu uygulamaları benimsenmiş olup uygulanmaktadır. Emzirmeye ilişkin yazılı bir politika hazırlanmıştır ve bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmakta ebeveynlerle paylaşılmaktadır. Tüm sağlık personelimiz bu politika doğrultusunda eğitilmektedir. Sürekli izleme ve veri yönetim sistemimiz mevcuttur.
 2. Hamile kadınlar ve aileleri , emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.
 3. Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz ten-tene temas kurması sağlanarak, en kısa sürede emzirmeye başlanması ve temasın kesintisiz şekilde sürmesi için annelere destek olunmaktadır. Bebeklere İlk 6 ay sadece anne sütü, 6. aydan itibaren uygun ek gıdaya başlayarak emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi önerilmektedir
 4. Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri öğretilmektedir.
 5. Tıbben gerek görülmedikçe, yenidoğanlara anne sütünden başka herhangi bir besin  ya da içecek verilmemektedir.
 6. Annelerin bebekleriyle bir arada tutulması ve bebeklerin günün 24 saati boyunca anneleriyle aynı odada kalması sağlanmaktadır.
 7. Annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması bebeğin her arandığında, her istediğinde sık sık geceleri dahil olmak üzere emzirilmesi teşvik edilmelidir.
 8. Hastanemizde bebeklere biberon ve emzik önerilmemektedir.
 9. Annelere taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından polikliniklerimizde gerekli bilgi ve yardım sunulmakta ya da başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve anne destek grupları hakkında bilgi verilmektedir.
 10. Hastanemizde, annelere taburculuk öncesinde ve taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri, bebeğin ve kendinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından GEBELİK- ANNE SÜTÜ VE EMZİRME DANIŞMA POLİKLİNİĞİNE ve diğer sağlık kuruluşlarına başvurabilecekleri konusunda bilgi verilmektedir. Taburcu olduktan sonra anne ve bebekler bu konuda izlenerek anne sütü ve emzirmeye teşvik edilmektedir.
 11. Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanması ile ilgili Uluslararası Yasa ve dünya Sağlık Asamblesi'nin ilgili kararları eksiksiz şekilde uygulanmaktadır.
 12. Hastanemizde, Bebek Dostu Komitesi kurulmuş olup bu alandaki veri izleme ve sürdürebilirlilik çalışmaları iş birliği içinde devam etmektedir.