Nükleer Tıp
21 Haziran 2021


                                                                                         -NÜKLEER TIP-
GENEL BİLGİLENDİRME

     Nükleer tıp radyoaktif elementler, radyoaktif elementlerle işaretli kimyasal moleküller (radyofarmasötikler) veya biyolojik materyaller yardımıyla, hastalıkların tanı ve tedavisi ile uğraşan dahili bir tıp dalıdır. Nükleer tıpta incelenecek organ ve sistemlerin fonksiyonları ve fonksiyon bozuklukları incelenir, hastalıkların tanısı konulur ve tedavi takibi yapılır. Bazı hastalıklarda radyoaktif maddelerle tedavi uygulanır.

                                                                                                                      

NÜKLEER TIBBIN KULLANIM ALANLARI 

 • Kalp uygulamaları
 • Onkolojik uygulamalar
 • Ortopedik uygulamalar
 • Genitoüiner sistem uygulamaları
 • Endokrinolojik uygulamalar


NÜKLEER TIPTA KULLANILAN RADYOAKTİF MADDELERİN ZARARI VAR MIDIR?


    Kullanılacak radyoaktif maddelerin alerji gibi yan etkisi yoktur. Ancak miyokard perfüzyon sintigrafisi öncesi koşu bandı yerine ilaçla stres sağlanacaksa tıpkı egzersiz yaptığımız zaman olduğu gibi çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi çok ciddi olmayan yan etkiler ortaya çıkabilir. Uygulanan ilaç astım ve KOAH hastalarında nefes darlığına neden olabilir. Tetkik öncesi doktorumuzu bilgilendiriniz. Verilen radyoaktif maddelerin miktarları çok az ve vücuttan atılmaları hızlı olduğu için size ve etrafınızdakilere ciddi bir zarar söz konusu değildir. Ancak verilen aktivite 24 saate yakın bir süre vücutta kaldığından çocuk ve gebelerden uzak durmanızı, yetişkinlerle en az 2 metre mesafede durmanızı istemekteyiz. Nükleer tıpta kullanılan cihazların hepsi gama ışınını fotoğraflayan kamera gibi işlev gördüğünden radyasyon vermemektedir.

                                                                                                   
                                                                                                  ÇEKİME GELEN HASTALARA ÖNERİLERİMİZ

 

 • Hamile iseniz, hamilelik olasılığınız varsa veya süt veriyorsanız bizi mutlaka bilgilendiriniz.
 • Tetkik için size söylenen randevu saatinden en az 15 dakika önce bölümümüzde bulununuz.
 • Hastalığınızla ilgili elinizde mevcut bulunan tüm dosya, rapor, film vb kayıtları beraberinizde getiriniz. Tetkik için size verilecek ilaç nükleer tıp bölümce hazırlanacaktır.
 • Çekime gelirken beraberinizde randevu alırken sekreter tarafından istenenleri (çekime göre değişebilmekle birlikte su, çikolata, süt vb) getiriniz ve size iletilen şekilde aç ya da tok geliniz.
 • Bölümümüzün bekleme bölümünde yalnız hastalara yetecek kadar alan bulunması nedeniyle bakıma muhtaç hastalar ve çocuk hastaların aileleri dışındaki kişilerin bölüm dışında beklemeleri bizim çalışmamızı ve dolayısıyla size hizmeti çok kolaylaştıracaktır.
 • Merkezimizde birçok tetkik yapılmaktadır ve her hastanın tetkikine göre bekleme süresi ve şekli değişiklik gösterir.
 • Tetkik sonrasında gidebileceğiniz söylenmeden merkezimizi terk etmeyiniz. Tetkikiniz bittikten sonra görüntüleriniz bilgisayar yardımı ile incelenecek ve doktorunuzca yazılı bir rapor hazırlanacaktır.
 • Nükleer tıp sekreterliğinden bilgilendirme formu alınız ve istenenlerin hepsini eksiksiz uygulayarak randevunuza geliniz.NÜKLEER TIP.jpg

NÜKLEER TIP ÇOCUK BEBEKLEME.jpg

NÜKLEER TIP (2).jpg